Utah Taxidermists
Association

Home
Competitions
Board & Members
Jam Session
Utah Master Taxidermists

February 2013 UTA Competition

The 2013 Utah Taxidermy Association's Competition and Art Show was again part of the Western Hunting & Conservation Expo in Salt Lake City.  With over 200 entries it was our largest competition to date! Members also benefited from vendor displays, Bird and Mule Deer Challenges, educational seminars and the awards banquet.


View the 2013 Competition Gallery

View the 2013 Three Hour Mule Deer Challenge Gallery

View the 2013 Three Hour Bird Challenge Gallery

View the 2013 Extra Pictures Gallery

The 2013 Competition Judges  (pdf)

2013 UTA Competition Info


2013 Competition Awards
Youth Division (Cash Awards from KR Plumbing)

1st Place - $250
Colter Furgeson - Mule Deer
2nd Place - $150
Dylan Leishman - Mule Deer
3rd Place - $100
Caleb Hahn - Mule Deer


Novice Division

Best of Novice
Josh Dimmick - Mule Deer


Professional Division

Best Fish Reproduction
Derek Harryman - Rainbow Trout
Best Medium Mammal
David Furgeson - Bobcat
Best Game Head
Zeb Hansen - Impala
Best Mule Deer Head
Gary Durfee - Mule Deer
Best Whitetail Deer Head
Max Nelson - Whitetail Deer
Best Waterfowl
Derek Harryman - Red Head


Masters Division

Best Bird
Scott Humble - Valley Quail
Best Waterfowl
Shawn Shaw - Common Eider
Best Large Mammal
Scott Humble - Stone Sheep
Best Game Head
Tamie Poulson - Cow Elk
Best Mule Deer
Stephan Woolstenhulme - Mule Deer
Best Fish Skin Mount
Scott Humble - Tiger Trout


Competitor's Award
Ryan Cook - Lynx, Wolverine, Sitka Blacktail, Otter
Best All Around (Cash prizes from Scott Humble)

1st Place - $250
Scott Humble
2nd Place - $150
David Furgeson
3rd Place - $100
Shawn Shaw
Best Mixed Group
Stephan and Dean Schulte - Lion and Zebra
Best Team Entry (GTMS $300 cash award)
Stephan and Dean Schulte - Lion and Zebra
Best Base Award
Dustin Beratto - Lifesize Pronghorn
Natural History Award
Max Nelson - Dead Mule Deer (w/Mt Lion)
Delta Waterfowl Award
Derek Harryman - Wood Duck and Turtle
Van Dykes Most Creative Award
Max Nelson - Dead Mule Deer (and Mt Lion)
Polytranspar Award
Derek Harryman - Rainbow Trout
Tri-City Chapter Ducks Unlimited Award
Hunter Memmott - Wigeon
Starfish Award
Derek Harryman - Rainbow Trout
WASCO Award
Josh Hunt - 2 Mule Deer
NWTF Utah Chapter's Best Turkey, $100
David Furgeson - Turkey
Wasatch Wing and Clay for Best Pheasant
Shawn Shaw - Pheasant Pair
Mule Deer Foundation (Utah) Best Mule Deer
Josh Hunt - Mule Deer Head    (30-06 Rifle)
Tru-Fitt's Best 89 (DVD's, Eye Cast, $100 Jam Session Certificate)
Jeremy Judkins - Mule Deer
McKenzie Distinguished Service Award
Shawn Shaw
Peoples Choice Best of Show
Stephan and Dean Schulte - Lion and Zebra
Judges Choice Best of Show (Breakthrough Award)
Stephan and Dean Schulte - Lion and Zebra
Taxidermists Choice Best of Show Stephan and Dean Schulte - Lion and Zebra
Taxidermist Choice (McKenzie):

Best Bird
Darin Gardner - Wigeon Group
Best Life-size Mammal
David Furgeson - Bobcat
Best Whitetail
Allan Burril - Whitetail Deer
Best Fish
Scott Humble - Tiger Trout
Best Original Art
Ron Brunson - Bronze Sculpture
Three Hour Bird Challenge - Any Bird
Darin Gardner - Strutting Turkey
Three Hour Mule Deer Challenge (Vortex Optics Award)
Mike Mulinix - Mule Deer  (Binoculars)
United Taxidermist Association Artisan Award
Stephan and Dean Schulte - Lion and Zebra
Utah Chuckar and Wildlife's Best Upland Habitat, $50
Jeff Klein - Pheasant
Darin Gardner's $100 for Best Novice Bird
Hunter Memmott - Wigeon
Darin Gardner's $200 for Best Professional Bird
Derek Harryman - Red Head
Western Skies Tannery's Choice Best Professional Entry
David Furgeson - Bobcat   (tanning certificate)
Western Skies Tannery's Choice Best Master Entry
Scott Humble - Cape Buffalo   (tanning certificate)
Sportsman for Fish & Wildlife's Best Game Head
Scott Humble - Cape Buffalo  (A-bolt Rifle)
Safari Club International's Best African/Exotic, $300
Shane Whiting - Axis Deer
Utah Rocky Mountain Elk Foundation's Best Elk
Jeremy Judkins - Elk   (Knife Set)
Utah Delta Waterfowl's Best Waterfowl Habitat Award
Shane Shaw - Wigeon




Commercial Division

Josh Hunt
Bison
99

Rusty Farnsworth
Moose Pedestal
98

Ryan Cook
Otter
98

Dirk Bawden
Scimtar Oryx
96

Darin Gardner
Wigeon Pair
93

Mike Johnson
Bull Elk Shoulder Mount
90

J.D. Sorensen
Elk Shoulder Mount
90

Troy Hawkins
Bull Elk Shoulder Mount
90

Shawn Shaw
Buffleheads
90

Jake Rebmann
Mule Deer Shoulder Mount
90

Jeremy Judkins
Mule Shoulder Mount
88

Gary Durfee
Mule Deer Shoulder Mount
87

J.D. Sorensen
Mule deer Shoulder (wall pedestal)
86

Mike Kenner
Bobwhite Quail (2)
85

Zeb Hansen
Mule Deer Shoulder Mount
85

Wes Pearce
Mule Deer Shoulder Mount
85

Kevin Higly
Lady Amherst Pheasant
84

Kevin Higley
Mule Deer Shoulder Mount
84

Derek Harryman
Brown Trout
84

Casey Higley
Eastern Whitetail Shoulder Mount
78

Kevin Higley
Mule Deer Head
78

Phillip Goodrich
Mule Deer Open Mouth
76









Youth Division

Colter Ferguson Mule Deer Shoulder Mount
91
1st Place Youth
Dylan Leishman
Mule Deer Shoulder Mount
90
2nd Place Youth
Caleb Hahn Mule Deer Pedestal 86
3rd Place Youth
Caleb Hahn Mule Deer Shoulder Mount
85

Daicee Ungerman
Rainbow Trout
80

Damien Poulsen
Coyote Wall Pedestal
78









Novice Division

Josh Dimmick
Wall Pedestal Mule Deer Head
93
Best of Novice Award
Josh Dimmick
Mule Deer Table Pedestal
92

Jerry Judkins
Elk Shoulder Mount
92

Ross Richards
Antelope
92

Jarime Nance
Mule Deer Shoulder Mt. w/ habitat
90

Ross Richard
Half LS Bear
90

Bob Harris
Whitetail Shoulder Mount 90

Hunter Memmott
Widgeon
88

Ross Richard
Mule Deer Head
88

Ross Richard
White Tail
88

Jake Rebmann
Mule Deer Shoulder Mount 88

Jake Rebmann
Mule Deer Shoulder Mount 86

Andy Kay Wood Burning 86
Jace Sargent
Elk Shoulder Mount
82

Kade Sargent
Mule Deer Pedestal
82

Ryan Richard Mallard Duck 80

Brandon McCubbin
Mule Deer Head
80

Andy Kay
Mule Deer Pedestal w/habitat
75

Andy Kay
Mule Deer Shldr. on a floor pedestal (wood burning)
72

Cole Revoir
Mule Deer Shoulder Mount








Professional Division
          Bird
David Furgeson
Turkey
85

Casey Higley Hungarian Partridge
80

Mike Kenner Gambel Quail
78





          Waterfowl
Derek Harryman
Red Head Duck
90
Best of Category Award
Robert Price
Pintail Drake
84

Jason Nicholls
Canada Goose Standing
83

Dave Butts
South African Shelduck
83

Derek Harryman
Shoveler Duck
83

Derek Harryman
Ross Snow Goose
82

Braxton Shaw
Pintail
81

Derek Harryman
Golden Eye Duck
79

Jason Nicholls
Canada Goose Flying
78

Derek Harryman
Wood Duck
78

Bill Fox
Common Eider
77

Ryan Henriod
Cinnamon Teal
74





          Waterfowl Group
Derek Harryman
Ross Goose Pair
89

Ryan Henriod
Cinnamon Teal (2)
85

Derek Harryman
Wood Duck and Shoveler
78

Jason Nicholls
Canada Geese 2
75





          Fish Skin
David Ferguson
Cutthroat Trout
75

Paul Bambrough Kokone Salmon
70





          Fish Reproduction
Derek Harryman Alaskan Rainbow Trout
91
Best of Category Award
Casey Higley
Rainbow Trout
78

Cory McCubbin
Tiger Trout
75

Kasey Kohler
Female Socki Salmon (top)
73

Kasey Kohler Male Socki Salmon (bottom) 72

Shawn Shaw
Kokane Salmon
70





          Reptile
Derek Harryman
Yellow Belly Slider Turtle
82

Derek Harryman
Alligator Head Reproduction
79

Derek Harryman
Diamond Back Snake
72





          Small Mammal
Shawn Shaw
Skunk
88

Kallon Cowley
Prairie Dog
81

Kallon Cowley
Badger
80

J.D. Sorensen
Bobcat life size
76

Casey Higley
Mink
72





          Medium Mammal
David Ferguson
Bobcat Life size
91
Best of Category Award
Ryan Cook
Wolverine
90

Ryan Cook
Lynx
90

Derek Harryman
Bobcat
73

Derek Harryman
Beaver
72





          Large Mammal
Zeb Hansen
Mountain Lion
86

Dustin Beratto
Antelope Life Size
84

Kevin Norman
Grizzly Bear
74

JD Anderson
Desert Big Horn Life Size
70





          Mammal Group
Willie Ungerman
Antelope Buck and Doe
77





          Mixed Group
Ryan Cook Lynx, Wolverine, Sitka Blacktail, Otter

Kallon Cowley Badger and Prairie Dog

Derek Harryman
Turtle, Alligator Head, Wood Duck, Shoveler






          Game Head
Ryan Cook
Sitka Blacktail
90
Best of Category Award
Rusty Farnsworth
Bugling Elk Wall Pedestal
90

Zeb Hansen
Antelope Shoulder Mount
90

Zeb Hansen
Impala Shoulder Wall Pedestal
90

Shawn Shaw
Axis Deer
89

Shane Whiting
Axis Pedestal
88

Willie Ungerman
Elk Pedestal Mount
86

Zeb Hansen
Game Buck Pedestal
86

Jeremy Judkins
Elk Pedestal
80

Kurt Mace
Sitka Blacktail
78

Jeremy Judkins
Antelope Shoulder Mount
78

Willie Ungerman
Elk Shoulder Mount 78

Willie Ungerman
Antelope Buck
78

Willie Ungerman
Moose Shoulder Mount
78

Willie Ungerman
Antelope (Doe)
76

Kallon Cowley
Antelope Pedestal
76

Kallon Cowley
Desert Big Horn Pedestal
76

Phillip Goodrich
Elk Head
75

JD Anderson
Red Stag
74

Mike Johnson
Bull Elk Bugling
73

Jason Nicholls
Couse Deer
73

Wes Pearce
Antelope Shoulder Mount 72

JD Anderson
Elk Pedestal
72

JD Anderson
Elk Pedestal
71

Shawn Shaw
Antelope
70

Robert Price
Antelope Shoulder Mount
70





          Mule Deer Head
Gary Durfee
Mule Deer Shoulder Mount
91
Best of Category Award
Max Nelson
Mule Deer Shoulder Mount 90

Gary Durfee
Mule Deer Shoulder Mount 90

Gary Durfee
Mule Deer Shoulder Mount 90

Gary Durfee
Mule Deer Pedestal
90

Cory McCubbin
Mule Deer Shoulder Mount 88

Jeremy Judkins
Mule Deer Shoulder Mount
88

Shane Whiting
Mule Deer Pedestal Full Body
88

Kevin Norman
Mule Deer Pedestal
88

Kasey Poulsen
Mule Deer Shoulder w/snow scene
87

J.D. Sorensen
Mule Deer Shoulder (w/velvet)
87

Alan Cox
Mule Deer Pedestal
86

Kasey Poulsen
Mule Deer Shoulder Mount 85

Cory McCubbin
Mule Deer Shoulder Mount 84

Mike Johnson
Mule Deer Full Sneek
84

Kasey Kohler
Mule Deer
83

JD Anderson
Mule Deer Wall Pedestal
82

Phillip Goodrich
Mule Deer Shoulder Mount 78

Robert Price
Mule Deer Shoulder Mount 78

Kasey Kohler
Mule Deer Wall Pedestal
76





          Whitetail Deer Head
Max Nelson
Whitetail Shoulder Mount 90
Best of Category Award
Steve Bridge
Whitetail Shoulder Mount 87

Danny Mangum
Whitetail Shoulder Mount 87

Jeremy Judkins
Whitetail Pedestal
85

Derek Harryman
Whitetail Shoulder Mount 82

Shane Whiting
Whitetail Pedestal
82








Masters Division
          Bird
Scott Humble
California Valley Quail
91
Best of Category Award
Allen Burril Prairie Chicken
90

Shawn Shaw Giant Red Hen
90

Darin Gardner
Ringneck Pheasant
90

Shawn Shaw Giant Red Rooster 88
Max Nelson
Prairie Chicken
84

Max Nelson Prairie Chicken 80

Shawn Shaw Chuckar
76

Jeff Klein
Ringneck Pheasant
74





          Bird Group
Shawn Shaw
Pheasant Group
89

Max Nelson
Prairie Chicken Group 82





          Waterfowl
Shawn Shaw
Common Eider
91
Best of Category Award
Shane Shaw
Wigeon Drake
90

Darin Gardner
Tufted Puffin
86

Jeff Klein
Scaup Flying
85

Jeff Klein
Hooded Merganser
84

Shawn Shaw Ross Goose 82

John Glezos
Albino Wood Duck
80

Shawn Shaw
King Eider
79

Shane Shaw
Ross Goose
74

Shawn Shaw Cinnamon Teal
70





          Fish Skin
Scott Humble
Tiger Trout
90
Best of Category Award




          Fish Reproduction
Allen Burril
Kokanee Salmon on Wall
80

Justin West
Coho Salmon
80





          Original Art
Ron Brunson
Cape Buffalo Bronze 96
Best Original Art
Ron Brunson
Kudu Bronze 95

Ron Brunson
Mule Deer Bronze
94

David Ferguson
Elephant Bronze
85





          Medium Mammal
Stephan Woolstenhulme
Bobcat
87





          Large Mammal
Scott Humble
Stone Sheep
93
Best of Category Award
Dean Schulte
Lion
92

Allen Burril
Mt. Goat
90

Stephan Schulte
Zebra
90

Dirk Bawden
Mt. Lion (w/ Mule Deer)
88





          Mixed Group
Stephan Schulte/Dean Schulte Lion and Zebra 91

Josh Hunt 2 Mule Deer Pedestals 90




          Game Head
Tamie Poulson
Cow Elk Shoulder Mount
95
Best of Category Award
Scott Humble
Cape Buffalo
94

Chad Draper
Antelope Head
93

Allen Burril
Antelope Buck Pedestal
88

Tamie Poulson
Bull Elk Shoulder Mount
88

Dirk Bawden
Gemsbok
86

Dustin Beratto
Antelope Game Head
82





          Mule Deer Head
Stephan Woolstenhulme
Mule Deer Shoulder Mount
93
Best of Category Award
Josh Hunt
Mule Deer Shoulder Mount
91

Chad Draper
Mule Deer Head
90

David Ferguson
Mule  Deer Pedestal
90

Dave Butts
Mule Deer Head
88

Ben Nielsen
Mule Deer Wall Pedestal
88

Ben Nielsen
Mule Wall Pedestal
87

Kevan Williams
Mule Deer Shoulder Mount
87





          Whitetail Deer Head
Allen Burril
Whitetail Buck Pedestal
88







Team Entry

Stephan Schulte/
     Dean Schulte
Lion and Zebra
91
Best of Team Entry
Scott Humble/
     J.D. Sorenson
Bear, Mouth Open 90

Dirk Bawden/Max Nelson
Mt. Lion with Mule Deer
89